See formatointi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "formatoida",
"3": "nti"
},
"expansion": "formatoida + -nti",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "formatoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formatointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formatointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formatointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formatoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Computing",
"orig": "fi:Computing",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"formatting (preparation of a mass storage medium)"
],
"id": "en-formatointi-fi-noun-~FUug3Ov",
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"formatting",
"formatting"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) formatting (preparation of a mass storage medium)"
],
"synonyms": [
{
"word": "alustus"
}
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformɑtoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rmɑ̝ˌt̪o̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "formatointi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "formatoida",
"3": "nti"
},
"expansion": "formatoida + -nti",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "formatoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formatointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formatoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formatoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formatoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formatointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formatointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formatointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formatointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formatoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -nti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ointi",
"Rhymes:Finnish/ointi/4 syllables",
"fi:Computing"
],
"glosses": [
"formatting (preparation of a mass storage medium)"
],
"links": [
[
"computing",
"computing#Noun"
],
[
"formatting",
"formatting"
]
],
"raw_glosses": [
"(computing) formatting (preparation of a mass storage medium)"
],
"topics": [
"computing",
"engineering",
"mathematics",
"natural-sciences",
"physical-sciences",
"sciences"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformɑtoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rmɑ̝ˌt̪o̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "alustus"
}
],
"word": "formatointi"
}
Download raw JSONL data for formatointi meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.